BOTOX

Toksyna botulinowa – Botox jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia stosowaną w medycynie od ponad 35 lat. Początkowo w okulistyce – w leczeniu zeza, w neurologii – w leczeniu kręczu karku, tików nerwowych. Od 1989 r. w medycynie estetycznej w USA. W 2002 r. Botox uzyskał akceptację FDA do korekcji zmarszczek, a w 2004 r. do leczenia nadpotliwości.

Botox jest oczyszczonym białkiem produkowanym naturalnie przez Clostridium Botulinum. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięsień po podaniu Botoxu przestaje się kurczyć, ulega relaksacji, rysy twarzy łagodnieją, istniejące zmarszczki wygładzają się, nowe nie powstają. Toksyną botulinową można korygować zmarszczki dynamiczne (mimiczne). Najczęściej zmarszczki mimiczne powstają na czole (mars), u nasady nosa (zmarszczki gniewu) i wokół oczu (kurze łapki).

Przy użyciu toksyny botulinowej można także likwidować zmarszczki szyi (spowodowane nadmiernym napięciem pasm mięśnia szerokiego szyi), zmarszczki nad górną wargą, opadające kąciki ust i tzw. granulowaną brodę.

Toksyna botulinowa zaczyna działać po 3-5 dniach od wstrzyknięcia, ostateczny efekt jest widoczny po 10-14 dniach. Działanie Botoxu jest całkowicie odwracalne, utrzymuje się 4-6 miesięcy. Po kolejnych zabiegach czas ten może ulec wydłużeniu. Zabiegi można wykonywać nie częściej niż 3 razy w roku. Częstsze wykonywanie zabiegów może doprowadzić do wytworzenia przeciwciał przeciw toksynie i do braku efektów działania.

Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez lekarza po specjalistycznym przeszkoleniu

shutterstock_1008489496

Toksyna botulinowa znalazła również zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości rąk, stóp i dołów pachowych. Wykorzystywane jest tu czasowe blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, impuls nerwowy nie dociera do gruczołów potowych, pot nie wydziela się. Po zabiegach wykonywanych u osób z nadpotliwością zauważono dłuższe okresy działania botuliny, nawet do 12 miesięcy.

WSKAZANIA

– zmarszczki mimiczne górnej części twarzy
– zmarszczki środkowej i dolnej części twarzy
» zmarszczki bocznych powierzchni nosa
» opadający koniuszek nosa
» zmarszczki wokół ust
» przerost mięśni żwaczy
» opadające kąciki ust
» granulowana broda
– zmarszczki szyi i dekoltu
– nadmierna potliwość dołów pachowych, rąk i stóp